Zakończenie prac nad otworem badawczym GT-1 w Wołominie

We wtorek 24 października nastąpił oficjalny odbiór prac związanych z wykonaniem otworu badawczego GT-1 w Wołominie. Plac na tyłach wołomińskiej Pływalni, który przez ostatnie tygodnie pełnił funkcję placu budowy będzie teraz sukcesywnie przywracany do stanu sprzed rozpoczęcia prac. O kolejnych krokach związanych z wykorzystaniem potencjału, jaki drzemie w naszym źródle na swoim profilu na Facebooku napisała Burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan.

„Była wiertnia – nie ma wiertni! Po drążeniu otworu badawczego zostało z pozoru niewiele – rura i kilka zaworów. Z pozoru! – bo to co najcenniejsze, czyli potencjał drzemiący w naszym złożu i możliwości dla Wołomina są niewidoczne dla oka.

W ciągu najbliższych dni z Ośrodka Sportu i Rekreacji Huragan zanikać będą ślady po tej ogromnej inwestycji, a dalsze prace nad wykorzystaniem źródła toczyć się będą w urzędowym zaciszu. Obecnie najważniejsze jest dla nas rozpoznanie możliwości pozyskania środków zewnętrznych na dalsze prace (otwór wydobywczy i zatłaczający) i związane z tym opracowanie analiz finansowych dla wariantów wykorzystania źródła.

Dzięki ryzyku, które podjęliśmy wykonując odwiert badawczy zyskaliśmy szansę, którą zamierzamy maksymalnie wykorzystać. Woda geotermalna to nasze wspólne dobro, dlatego o wszystkich krokach związanych z tą ważną inwestycją będę informowała Państwa na bieżąco.”

Gmina Wołomin znalazła się w elitarnym gronie samorządów, które jako pierwsze pozyskały środki zewnętrzne na poszukiwanie wód termalnych. Na realizację przedsięwzięcia przyznano ponad 12 milionów złotych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wartość całego projektu przekracza 17 milionów złotych.

Źródło: Informacja z Urzędu Miasta Wołomin

Author: admin