Informacje o Warszawie

Miasto Stołeczne Warszawa jest stolicą i największym miastem w Polsce. Położone jest w Kotlinie Warszawskiej nad rzeką Wisłą, w centralno-wschodniej części kraju. Według danych z końca 2008 roku zamieszkiwało ją 1 710 076 mieszkańców. Mieszczą się w niej siedziby parlamentu, Prezydenta RP, Rady Ministrów i innych władz centralnych. Warszawa jest także stolicą województwa mazowieckiego. Jest także jedynym miastem w obecnych granicach Polski odznaczonym Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Od 2002 roku miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu. Warszawa jest największym polskim miastem pod względem liczby ludności (1 720 398 zameldowanych mieszkańców w grudniu 2010 r.) i powierzchni (517,24 km2 łącznie z Wisłą). W skali kraju rzeczywistą liczbę mieszkańców Warszawy i okolic można porównywać jedynie do konurbacji górnośląskiej.

Miasto leży po obu stronach rzeki i jest nieznacznie wydłużone wzdłuż jej brzegów (rozciąga się na ok. 30 km w kierunku północ-południe i ok. 28 km w kierunku wschód-zachód). Lewobrzeżna część Warszawy jest w większości położona na Równinie Warszawskiej (najwyższy punkt geodezyjny na skrzyżowaniu ul. Norwida i Nakielskiej (rejon zajezdni autobusowej „Redutowa” – 115,7 m n.p.m.; porównywalne wysokości w rejonie Filtrów na Ochocie – 114,7 m n.p.m. przy ul. Krzyckiego).

Pozostała część miasta leży w Dolinie Środkowej Wisły oraz na Równinie Wołomińskiej (częściowo dzielnice wschodnie) i w Kotlinie Warszawskiej (częściowo dzielnice północne). Na Bielanach, Białołęce, w Wawrze i Wesołej występują porośnięte lasem, wysokie na kilka-kilkanaście metrów wydmy, z najwyższym naturalnym punktem wysokościowym – 122,11 m n.p.m. (w rejonie planowanej ul. Stanisława Wigury na osiedlu Groszówka w Wesołej).

Stolica Polski jest położona w środkowym biegu Wisły w Kotlinie Warszawskiej, która jest częścią Niziny Środkowomazowieckiej, na średniej wysokości 103 m n.p.m. Warszawa jest położona po obu stronach rzeki, położona jest w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego przejściowego, podobnie jak większa część Polski.

Klasyfikacja Köppena umieszcza stolicę na pograniczu strefy umiarkowanej i borealnej. Charakterystyczne dla Warszawy są dość równomierne opady o średniej wieloletniej na poziomie około 493 mm/rok z rocznym maksimum w czerwcu (82 mm) i minimum w lutym (18 mm).

Średnia roczna temperatura to +7,8°C z maksimum w lipcu (+18,0 °C) oraz minimum w styczniu (-3,3 °C). Okres wegetacyjny wynosi około 200 dni. Warszawa jest najczęściej pod wpływem mas powietrza polarno-morskiego (około 60% dni w roku) oraz polarno-kontynentalnego (około 30% dni w roku).

Warszawa stanowi główne miasto monocentrycznej aglomeracji (obszaru metropolitalnego). Liczba mieszkańców aglomeracji, zależnie od koncepcji jej zasięgu, wynosi w przybliżeniu od 2,6 do 3 mln. W obszarze tym znajduje się około 20 miast – między innymi Józefów, Piaseczno, Wołomin, Otwock, Marki i Ząbki.

Dzielnice WarszawyBemowo, Białołęka, Bielany, Mokotów, Ochota, Praga Południe, Praga Północ, Rembertów, Śródmieście, Targówek, Ursus, Ursynów, Wawer, Wesoła, Wilanów, Włochy, Wola, Żoliborz.