Zawody na ergometrach wioślarskich dla szkół na Ochocie

W dniu 24 października 2023 r. Urząd Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy organizuje zawody na ergometrach wioślarskich dla Szkół Podstawowych oraz Ponadpodstawowych z Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy. Podczas wydarzenia przeprowadzone będą sztafetowe zawody na ergometrach wioślarskich dla uczniów szkół podstawowych klas 5-8 oraz ponadpodstawowych w klasach 1-4. Dodatkowo w wydarzeniu również będą rywalizować nauczyciele, którzy przybędą z uczniami na zawody. Zawody poprzez format sztafetowy są ukierunkowane na budowanie drużyny, pracy zespołowej, wspólnego dążenia do celu, pokonywaniu barier oraz krzewienie ducha fair play.

W wyścigach sztafetowych nie są najważniejsze jednak jednostki, lecz cała drużyna. Dzięki temu w trakcie zawodów nie ma presji indywidualnej, a jest połączenie sportu z zabawą i wspólnym dopingowaniem siebie nawzajem.

Każda z uczestniczących szkół wystawia do zawodów 4 reprezentacje, szkoły podstawowe po jednej z klasy 5, 6, 7, 8. Szkoły ponadpodstawowe po jednej z klasy 1, 2, 3 i 4. W każdej sztafecie będą wiosłowały 4 osoby — dwie dziewczyny i dwóch chłopaków.

Uczestnicy będą się ścigać na dystansie 8 minut, w trakcie którego będą się zmieniać co jedną minutę. Każdy z uczestników będzie wiosłował dwa razy w trakcie wyścigu. Jest to format dający szansę każdemu- większej bądź mniejszej osobie, bardziej lub mniej wytrenowanej.

Na podstawie wyników sztafet, zostanie przeprowadzona klasyfikacja w danej grupie klas/wiekowej oraz na podstawie zsumowanych wyników sztafet reprezentujących daną szkołę klasyfikacja szkół. Oddzielna klasyfikacja dla szkół podstawowych i oddzielna dla ponadpodstawowych. Sztafety zajmujące miejsca 1-3 w swoich kategoriach klas/wiekowych otrzymają medale, szkoły zajmujące miejsca 1-3 w klasyfikacji szkół otrzymają puchary/statuetki oraz nagrody w postaci bonów podarunkowych. W rywalizacji nauczycieli każda osoba biorąca udział w wydarzeniu otrzyma medal, a miejsca 1-3 otrzymają również nagrody w postaci bonów podarunkowych, jednak rywalizacja nauczycieli nie będzie się wliczać do klasyfikacji szkół. Organizacja wydarzeń wioślarskich z użyciem ergometrów wioślarskich ma na celu przybliżenie dyscypliny jaką jest wioślarstwo oraz zainteresowanie dzieci i młodzieży tym sportem. W trakcie zawodów uczestnicy poznają zalety wioślarstwa, sportu ogólnorozwojowego, który jest doskonałym narzędziem do walki z chorobami cywilizacyjnymi oraz jest świetną, bezpieczną alternatywną dla innych rodzajów aktywności fizycznej. Jest to sport wzmacniający całe ciało (w trakcie wiosłowania aktywowanych jest około 86% mięśni całego ciała), jednocześnie będą bezpieczny, gdyż charakteryzuje się niskim odsetkiem kontuzji, dzięki czemu jest dedykowany dla każdego. Zawody mają na celu upowszechnianie wioślarstwa jako sportu wyczynowego oraz rekreacyjnego, który jest jedną z najlepszych dyscyplin sportowych pod względem budowania kondycji fizycznej, palenia kalorii oraz bezpieczeństwa. Wioślarstwo nie obciąża stawów tak jak np. bieganie. Sztafetowe zawody wpływają pozytywnie na kształtowanie dobrych postaw obywatelskich i społecznych oraz pozytywnie wpływają na integrację. Tego rodzaju zawody skutecznie odciągają dzieci i młodzież od komputerów i smartphonów.

Bezpośredni udział multimedalistki olimpijskiej Agnieszki Kobus – Zawojskiej jest dodatkowym elementem motywacyjnym dla uczestników. Jednocześnie będą mogli bezpośrednio zapytać gwiazdę sportu o interesujące ich kwestie związane ze sportem na najwyższym światowym poziomie. Pani Agnieszka, w trakcie wydarzanie jako doświadczona zawodniczka oraz magister wychowania fizycznego, będzie wspierać oraz tłumaczyć uczestniczkom i uczestnikom jak najskuteczniej wiosłować. Agnieszka Kobus – Zawojska jest wicemistrzynią olimpijska Tokio 2020 oraz brązową medalistką Igrzysk Olimpijskich Rio 2016. Sam Wykonawca, Maciej Zawojski jest Multimedalistą European Rowing Coastal Challenge (złoto 2020 oraz brąz 2021), brązowym medalista mistrzostw Europy 2018 oraz finalistą mistrzostw świata i wielokrotnym mistrzem Polski.

Nagrody:

  • Sztafety zajmujące miejsca 1-3 w danej kategorii otrzymają pamiątkowe medale.
  • Szkoły zajmujące miejsca 1-3 w klasyfikacji generalnej otrzymają pamiątkowe puchary oraz bony podarunkowe.
  • Nauczyciele zajmujący w rywalizacji miejsce 1-3 również dostaną bony podarunkowe.

Źródło: Informacja z Urzędu Dzielnicy Ochota

Author: admin