Mural Gila na Żoliborzu

Gila zwyczajnego (Pyrrhula pyrrhula) siedzącego na gałęzi drzewa przedstawia nowy mural, który pojawił się na ścianie Szkoły Podstawowej nr 267 im. Juliusza Słowackiego na warszawskim Żoliborzu. Projekt został zrealizowany z Budżetu Obywatelskiego na 2023 rok. Zagłosowało na niego 732 mieszkańców.

Zgodnie z ideą pomysłodawcy, celem projektu było zastąpienie północno-wschodniej ściany szkoły, muralem o tematyce ekologicznej nawiązującym do pobliskich Sadów Żoliborskich.

  • Ściana lepiej prezentowałaby się z muralem nawiązującym do otoczenia i ekologii. Przy okazji uczniowie przeprowadziliby konkurs na projekt muralu, otrzymując lekcję partycypacji i przypomnienie o dbałość o naszą planetę. (…) Finałowo mural służyłby okolicznym mieszkańcom i uczniom – zdobiłby okolicę, przypominałby o ekologii i budowałby lokalną tożsamość – uzasadniał autor wniosku.

Konkurs na projekt muralu ogłoszony został w marcu 2023 roku. Udział w nim wzięli uczniowie oraz ich rodziny. Finalny projekt wybierany był w głosowaniu przez całą społeczność szkolną. Każdy z uczniów mógł zagłosować na 3 prace, a praca, która uzyskała najwięcej głosów została wybrana do realizacji – opowiada o procesie realizacji projektu z budżetu obywatelskiego na 2023 roku Renata Kozłowska, zastępca burmistrza Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy.

Wyłoniony w uczniowskim głosowaniu artysta – Wojciech Rokosz – specjalizuje się w muralach przedstawiających przyrodę, a zwłaszcza ptaki. Stonowane barwy i prosta elegancja sprawiają, że mural pasuje kolorystyką i rytmem do dość specyficznego stylu szkół „tysiąclatek”. Tematyka natomiast nawiązuje do otaczającej szkołę przyrody – czyli samych Sadów Żoliborskich, które leżą w bezpośrednim sąsiedztwie SP nr 267.

Gil zwyczajny, tego ptaka nie sposób pomylić z żadnym innym. Samca najłatwiej rozpoznać – brzuszek w kolorze jarzębiny to jego znak rozpoznawczy. Samica jest bledsza, z brązowo-różową piersią. Gil jest nieco większy niż wróbel, a jego ciało od czubka dzioba po kraniec ogona mierzy około 17 cm. W Polsce występuje przez cały rok na nizinach i pogórzach, choć nie jest on bardzo liczny. Częściej jest dostrzegany zimą ponieważ pięknie ubarwione stada samców łatwo przyciągają uwagę, natomiast wiosną ukrywa się w leśnej gęstwinie i trudno go wtedy zauważyć. Aktualnie rejon jego występowania znacznie się poszerza, można je spotkać gniazdujące w niewielkich lasach, a nawet parkach miejskich.

Źródło: Informacja z Urzędu Dzielnicy Żoliborz

Author: admin