Jaki plan miejscowy dla Kępy Tarchomińskiej na Białołęce?

Trwają prace nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego Kępy Tarchomińskiej – część II na terenie dzielnicy Białołęka. Plan miejscowy to dokument, który określi, jak będzie można urządzić tę okolicę. W Warszawie plany ustalają, w jaki sposób mogą być m.in. budowane i przebudowywane budynki, ulice, place, tworzona sieć infrastruktury, jak mogą zostać urządzone tereny zieleni, czyli np. parki i skwery.

Urbaniści i urzędnicy przygotowali propozycję projektu planu miejscowego. Zostanie on wyłożony do publicznego wglądu – to znaczy, że każdy może go zobaczyć w urzędzie i na stronie internetowej. Jeśli masz propozycje zmian do zaprezentowanego projektu, teraz jest czas, żeby to zgłosić

Więcej informacji o tym planie:

  • Obszar objęty projektem planu znajduje się na Białołęce i ma około 31,6 ha powierzchni.

Ograniczają go:

  • ulica Gladioli – od północy,
  • osiedle Buchnik – od zachodu,
  • planowana ulica Aluzyjna – od południa,
  • wał przeciwpowodziowy rzeki Wisły – od wschodu.

Obszar projektu planu w przeważającej części jest niezabudowany i niezagospodarowany, z bardzo dużą ilością terenów otwartych odznaczających się wysokim stopniem naturalności. Dominują tu nieużytki z licznymi zadrzewieniami i zakrzaczeniami o charakterze łęgowym i łozowym oraz wilgotne łąki. Cały omawiany obszar zlokalizowany jest w granicach Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.

Zabudowa jest ekstensywna i koncentruje się głównie wzdłuż ulic: Kępa Tarchomińska, Gladioli i Gerberowej. Są to przede wszystkim budynki mieszkalne w zabudowie jednorodzinnej z pojedynczymi obiektami usługowymi. Największym istniejącym kompleksem zabudowy jest niedawno zrealizowane osiedle Kępa Tarchomińska 6 składające się budynków mieszalnych jednorodzinnych w zabudowie szeregowej, po cztery segmenty oraz zabudowy bliźniaczej. Lokalizacja zabudowy w omawianym obszarze ograniczana jest głównie warunkami gruntowo-wodnymi, co potwierdzają również przeprowadzone na potrzeby projektu planu analizy historyczne.

Cele sporządzenia planu zagospodarowania przestrzennego Kępy Tarchomińskiej – część II to:

  • poprawa jakości jego dotychczasowego zagospodarowania poprzez gwarantujące osiągnięcie ładu przestrzennego uporządkowanie tej przestrzeni,
  • umożliwienie realizacji nowej zabudowy w wykreowanej przestrzeni o wysokiej jakości urbanistycznej przy jednoczesnym zabezpieczeniu najcenniejszych terenów otwartych,
  • zapewnienie prawidłowego układu komunikacyjnego,
  • ochrona terenów wchodzących w skład Systemu Przyrodniczego Warszawy,
  • zabezpieczenie gruntów pod placówkę oświatową.

Konsultacje społeczne trwają od 13 czerwca do 24 lipca 2023 r. Udział mieszkańców w sporządzaniu planu musi mieć charakter sformalizowany – to znaczy swoje uwagi trzeba zgłosić na piśmie albo podczas spotkania on-line.

Plan miejscowy składa się z dwóch części:

  • tekstu planu (który stanowi treść uchwały rady miasta)
  • oraz rysunku planu (który jest ilustracją do tekstu). Obie te części są nierozerwalnie ze sobą połączone – nie ma sensu czytanie samego tekstu bez patrzenia na rysunek i na odwrót.

Z tekstem i rysunkiem projektu planu miejscowego możesz zapoznać się też w Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego, aleje Jerozolimskie 44, poziom -1, wejście od WOM, pon.-pt. w godz. 8:00 – 16:00.

Porozmawiajmy:

  • na dyskusji on-line 20 czerwca (wtorek) o godz. 17:00
  • na YouTube – możesz oglądać spotkanie i dyskutować na czacie
  • na platformie ZOOM – możesz zabrać głos w dyskusji z fonią i wizją. Jeśli chcesz skorzystać z tej opcji, napisz na dialogwplanowaniu@um.warszawa.pl. Link do spotkania oraz instrukcję prześlemy Ci w mailu zwrotnym.
  • na dyżurze telefonicznym projektanta planu w czwartki 22 i 29 czerwca br. w godzinach 10.00 – 16.00 pod numerem telefonu 22 325 81 08
  • stacjonarnie w czwartek 15 czerwca br. w godzinach 10.00 – 16. 00 w Urzędzie Dzielnicy Białołęka, ul. Modlińska 197

Możesz złożyć uwagi do projektu planu do 24 lipca 2023 r.

Do tej pory formalne uwagi do planu były składane tradycyjnie, czyli na piśmie – przekazywane drogą pocztową lub osobiście, oraz elektronicznie, za pośrednictwem platformy ePUAP.

Jeśli wybierzesz opcję zgłoszenia formalnej uwagi podczas dyskusji on-line (w praktyce oznacza to, że możesz przesłać uwagę na czacie na YT lub wziąć udział w spotkaniu na platformie ZOOM i zabrać głos), pamiętaj, że musisz podać swoje dane osobowe: imię i nazwisko oraz adres. Przekażesz je dzwoniąc pod numer telefonu lub przesyłając je na adres e-mail wskazane w trakcie spotkania. Uwaga zostanie rozpatrzona przez Prezydenta m.st. Warszawy, dlatego nie uzyskasz na nią odpowiedzi „od ręki” podczas dyskusji publicznej.

Dyskusja on-line umożliwia też zadawanie pytań i zabieranie głosu. Oznacza to, że możesz komentować czy dyskutować bez podawania swoich danych osobowych. Twój głos nie będzie jednak formalną uwagą, ale wciąż Twoja opinia będzie się liczyć.

Każdy może złożyć uwagi do planu i proponować zmiany, jeśli jego zdaniem powinny zostać wprowadzone w przygotowanym projekcie planu, zanim stanie się on obowiązującym prawem. Wszystkie głosy są tak samo ważne. Nie ma znaczenia, czy jest się właścicielem gruntu, mieszkańcem obszaru objętego planem czy jakiegokolwiek innego fragmentu miasta, czy reprezentuje się tylko własny interes lub potrzeby grupy osób, stowarzyszenia, fundacji itp. Każda sprawa jest indywidualnie rozpatrywana przez autorów planu – urbanistów i architektów, a ostatecznie przez Prezydenta i radnych.

Warto brać udział w dyskusji, ponieważ złożone uwagi pomogą projektantom przygotować lepszy plan.

Jak złożyć uwagi do planu?

  • podczas dyskusji publicznej on-line (więcej informacji powyżej)
  • mailowo na adres sekretariat.BAiPP@um.warszawa.pl
  • drogą pocztową na adres Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Al. Jerozolimskie 44, 00-024 Warszawa
  • osobiście w kancelarii głównej m.st. Warszawy, kancelarii Biura Architektury i Planowania Przestrzennego lub w Wydziałach Obsługi Mieszkańców w dzielnicy
  • możesz skorzystać z umieszczonego w ePUAP formularza ogólnego lub skorzystać z formularza samej uwagi do projektu planu, który jest zamieszczony powyżej.

Źródło: Informacja z Urzędu Dzielnicy Białołęka

Author: admin