Wieczór z Dostojewskim w MOK Marki

W sobotę 20 listopada 2021 roku, o godzinie 18:00, Ośrodek Kultury Marki imieniem Tadeusza Lużyńskiego zaprasza na wydarzenie pod nazwą „Wieczór z Dostojewskim”.

Będzie to monogram Jerzego Łazowskiego, według opowiadania Fiodora Dostojewskiego w reżyserii Małgorzaty Szyszki. Spektakl wygrał na Festiwalu Sztuki Jednego Aktora we Wrocławiu oraz zdobył nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za najlepszy autorski scenariusz.

Wystąpi Jerzy Łazewski, który wykonał również scenografię. Należałoby przypomnieć, że Jerzy Łazewski jest reżyserem przedstawienia „Balladyna” z udziałem mareckich twórców, których odbiorcy mogli podziwiać na scenie MCER.

Monodram jest historią o zwykłym urzędniku publicznym w carskiej Rosji. W jego istnieniu na pozór nic szczególnego się nie dzieje. Własne lęki próbuje pokonać rywalizując z realnymi i wymyślonymi przeciwnikami. Rozmyśla o prawym pojedynku, odpowiednio się do niego przygotowuje, a potem ustępuje. Czemu? Może nie chce stracić tego, co już ma. I gdy zaczyna wierzyć, że nie można wygrać z otaczającym go światem, pojawia się nadzieja. W tej historii obserwator zrozumie, że silnikiem ludzkich podejść jest przypadkowy humor. Humor Boga? A może przypadku? Czy też naszej nieokiełznanej cfizycznej natury?

W produkcji stosowane są proste symbole teatralne. Jest epokowe krzesło, przestarzały płaszcz i filiżanka, wszystkie zniekształcone, zniszczone i właściwie zbędne. W tej minimalistycznej dekoracji pojawiają się odgłosy dobiegające z biura, śmiech umiłowanej, kawki ruskiej dumki i kroki, które są obsesyjny elementem Bohatera.

Jerzy Łazewski oraz Małgorzata Szyszka są absolwentami Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

Po przedstawieniu spotkamy się z artystami oraz obejrzymy krótką, jedenastominutową projekcję filmu „Śladami Dostojewskiego po Petersburgu”.

20.11.21 (sobota)
Godzina 18:00
Marecki Ośrodek Kultury
Ulica Fabryczna 2
Bilety w cenie 10 złotych

Źródło: Informacja z Mareckiego Ośrodka Kultury

Author: admin