160. rocznica Powstania Styczniowego w Śródmieściu

Koncert pieśni powstańczych, projekcja filmu „Szwadron” oraz cykl zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży – to tylko część wydarzeń organizowanych w Dzielnicy Śródmieście z okazji rocznicy Powstania Styczniowego. W tym roku mija 160 lat od najdłużej trwającego polskiego zrywu narodowego.

Muzeum Niepodległości zorganizowało w tym roku szereg wydarzeń historycznych, które potrwają ponad tydzień – rozpoczynają się 18 stycznia i zakończą 26 stycznia. Jedną z propozycji jest wernisaż wystawy “Pamięć o Powstaniu Styczniowym w źródłach pisanych i zabytkach ze zbiorów Muzeum Niepodległości”. Na wystawie zaprezentowane zostaną pamiętniki powstańców, biżuteria patriotyczna, pamiątkowe medale, druki okolicznościowe, a także unikatowe pamiątki po więźniach Cytadeli Warszawskiej. W programie obchodów są także patriotyczne warsztaty plastyczne organizowane w sali audiowizualnej im. Karola Beyera czy zajęcia edukacyjne w siedzibie głównej Muzeum Niepodległości w Warszawie – Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów, które poprowadzi Michał Rybak – kustosz w Dziale Edukacji.

W piątek, 20 stycznia, o godzinie 12:00, na terenie Cytadeli Warszawskiej nastąpi uroczyste złożenie kwiatów. Urząd Dzielnicy Śródmieście będzie reprezentować burmistrz Aleksander Ferens, który w ten symboliczny sposób odda hołd bohaterom Powstania Styczniowego.

Więcej informacji na temat wydarzeń organizowanych przez Muzeum można znaleźć na stronie internetowej Muzeum Niepodległości w Warszawie.(otwiera się w nowej karcie)
Wydarzenia dzielnicowe

Z okazji 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego zapraszamy mieszkańców i mieszkanki Śródmieścia na dwa wydarzenia rocznicowe:

  • Koncert „Nikt im iść nie kazał”

Niedzielne spotkanie będzie okazją do wysłuchania pieśni, które towarzyszyły powstańcom idącym na Moskali. Wystąpi bard i gawędziarz Jacek Kowalski (gitara i śpiew). Towarzyszyć mu będą Henryk Kasperczak (gitara romantyczna) i Anna Śliwa (skrzypce). Na uczestników koncertu będą czekać śpiewniki, które pozwolą dołączyć do wspólnego śpiewania.

Koncert odbędzie się w niedzielę, 22 stycznia 2023 r., o godz. 14.00 w Bazylice św. Krzyża, w kościele dolnym. Wstęp wolny.

Projektcja filmu „Szwadron”. Polski dramat wojenny z 1992 roku, zrealizowany w koprodukcji z Ukrainą. Scenariusz powstał na podstawie opowiadań Stanisława Rembeka „Igła wojewody” i „Przekazana sztafeta”, a wojenne sceny kawaleryjskie były inspirowane obrazami Maksymiliana Gierymskiego. W muzyce do filmu Krzesimir Dębski wykorzystał w scenach fragmenty Obrazków z wystawy Modesta Musorgskiego. Obraz wyreżyserował Juliusz Machulski. Projekcja filmu odbędzie się 3 lutego o godzinie 18.00 w kinie Atlantic. Wstęp wolny.

Stołeczni radni podczas LXXV sesji Rady m.st. Warszawy przyjęli stanowisko w sprawie 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Oddali w ten sposób hołd uczestnikom zrywu narodowego w 1863 roku. Rada m.st. Warszawy wyraża najwyższe uznanie dla odwagi mężczyzn i kobiet, poświęcenia uczestników zrywu narodowego z 1863 roku. Liczne wydarzenia poprzedzające wybuch Powstania Styczniowego, jak również jego przebieg, miały związek z Warszawą. Spośród wydarzeń, które poprzedziły wybuch Powstania Styczniowego, na szczególne wspomnienie zasługuje śmierć pięciu uczestników manifestacji, która odbyła się na Krakowskim Przedmieściu 27 lutego 1861 roku, oraz ich pogrzeb na Cmentarzu Powązkowskim 2 marca 1861, który stał się wielką manifestacją patriotyczną – czytamy w stanowisku przyjętym przez stołecznych radnych.

Radni zaapelowali również do warszawianek i warszawiaków, organizacji pozarządowych oraz instytucji z terenu Miasta Stołecznego Warszawy o aktywne włączenie się w obchody rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.

Źródło: Informacja z Urzędu Dzielnicy Śródmieście

Author: admin