Od środy 18 sierpnia 2021 roku do piątku 8 października 2021 roku potrwają konsultacje polityki młodzieżowej.
Warszawa rozpoczyna kolejny etap działań w ramach strategii rozwoju miasta #Warszawa2030 i uruchamia konsultacje polityki młodzieżowej. Dokument określa wytyczne dla władz miasta, miejskich instytucji i jednostek określające, jak działać na rzecz młodego pokolenia.
- Chcemy, aby młodym mieszkańcom żyło się jeszcze lepiej, dlatego wypracowaliśmy politykę młodzieżową. Dokument ma być podpowiedzią dla nas – dorosłych, urzędników i pracowników miejskich instytucji – jak współpracować z młodzieżą i odpowiadać na jej potrzeby. Zapraszamy młodych ludzi i wszystkich dorosłych, którzy chcą wyrazić swoją opinię. Każdy głos jest dla nas ważny – mówi prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski.
Polityka młodzieżowa miasta stołecznego Warszawy jest opracowaniem programującym rozwój miasta w ramach strategii #Warszawa2030. To kolejny, po „Młoda Warszawa. Miasto z klimatem dla młodych 2016-2020”, dokument skierowany do warszawskiej młodzieży. Nowa polityka będzie czerpać z wypracowanych wcześniej rozwiązań, wychodząc jednocześnie naprzeciw potrzebie systemowego podejścia do zmiany postaw i sposobu myślenia o młodzieży w Warszawie. Określone w polityce wartości i postawy mają być kluczem w kontekście pracy z młodymi ludźmi na wszystkich jej płaszczyznach.
Zaplanowane konsultacje służą zebraniu opinii, uwag, wniosków między innymi w sprawach związanych z edukacją, kulturą, sportem, polityką społeczną i mieszkaniową, a także ekologią, zdrowiem czy przyjaznym transportem. Działania te są wyrazem przekonania, że to młodzi mieszkańcy stolicy stanowią siłę napędową miasta, determinują jego rozwój, dlatego warto wsłuchać się w ich głos. Z przeprowadzonych konsultacji społecznych powstanie raport. Jego efektem będzie finalny dokument, uwzględniający głos warszawiaków i warszawianek. Wskaże on główne cele polityki miasta na rzecz młodzieży.
Jak konsultujemy? W harmonogramie konsultacji zostały uwzględnione:
Otwarte spotkania on-line
Warsztaty z młodzieżowymi radnymi
Warsztaty z organizacjami pozarządowymi działającymi z młodzieżą i na jej rzecz przyjmowanie opinii w formie ankiety on-line przez cały czas trwania konsultacji.
6 gier miejskich w dzielnicach: Praga Południe, Mokotów, Żoliborz, Wola, Ochota oraz Ursynów.
5 spotkań w przestrzeni miasta, podczas których będziemy rozmawiać i tworzyć wspólnie Warszawę przyszłości
Szczegółowy przebieg konsultacji dostępny na stronie Urzędu Miasta Warszawa.
Źródło: Informacja z Urzędu Miasta Warszawa