We wtorek 29 marca 2022 roku, od godziny 17:00 do godziny 19:00, w Staromiejskim Domu Kultury przy ulicy Rynek Starego Miasta 2 w dzielnicy Śródmieście, odbędą się warsztaty Strefy WolnoSłowej, które towarzyszą wystawie „Pogranicza” Karola Grygoruka.
Wychodząc od obrazów i historii ludzi spotkanych przez Karola Grygoruka na europejskich granicach zastanowimy się nad tym, co uniwersalne w doświadczeniu osób w przymusowej podróży.
Inspirując się fotografiami z wystawy oraz innymi tekstami kultury porozmawiamy o tym, co dzieje się na granicy polsko-białoruskiej oraz na innych granicach Europy. Zastanowimy się wspólnie nad językiem obrazów i słów, jakimi opisujemy te wydarzenia i doświadczenia oraz jak te z kolei kształtują nasze postrzeganie i rozumienie migracji.
Z nauczycielami skupimy się na inspiracjach i narzędziach do opisywania doświadczenia migracji w zajęciach z uczniami i uczennicami.
Opowiemy między innymi o:
- Jak to jest być zmuszonym do ucieczki?
- Co się dzieje, kiedy wymarzony cel podróży okazuje się inny od tego, o którym nam opowiadano? A kraj, który wymarzyliśmy sobie jako schronienie, miejsce otwartych możliwości i spokoju nie chce nas przyjąć?
- Jak mija czas, kiedy to, co tymczasowe rozwleka się w nieskończoność, dni zamieniają się w tygodnie, tygodnie w – miesiące i wreszcie tymczasowość staje się codziennością?
- Co to znaczy czekać, jak to jest tracić nadzieję i czuć przerażenie?
Strefa Wolnosłowa od 10 lat tworzy spektakle, których bezpośrednimi twórcami są osoby o różnym pochodzeniu kulturowym, religijnym, z rozmaitych grup społecznych i w różnym wieku. Wydarzenia teatralne Strefy powstają jako rezultaty wspólnej wielomiesięcznej pracy grup warsztatowych: teatralnej, muzycznej i wizualnej.
Wszyscy uczestnicy zaangażowani są w tworzenie rezultatu działań pisząc, improwizując, komponując. Przedstawienia angażują tym samym każdorazowo około 50-60 twórców I twórczyń z różnych krajów, zarówno osoby pochodzenia polskiego, jak grupy migranckie i uchodźcze.
Źródło: Infiormacja z Urzędu Miasta Warszawa