Ścieżki edukacyjne, altany do wypoczynku, piaszczysta plaża, a nawet scena letnia i wieża widokowa – to tylko niektóre elementy koncepcji zagospodarowania terenu rekreacyjnego góry Meran, przygotowanej na zlecenie Miasta Otwocka, w ramach podpisanego porozumienia ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Jest już gotowa koncepcja zagospodarowania kolejnego zielonego miejsca w Otwocku, tym razem z wykorzystaniem walorów przyrodniczych wokół góry Meran, które będzie służyło mieszkańcom do wypoczynku i rekreacji. To kolejny krok w realizacji strategii prezydenta i rady miasta w zakresie przywrócenia Miastu Otwock statusu uzdrowiska.
Prezentacja projektu pod hasłem przewodnim: „Dla zdrowia – Meran” odbyła się 7 września br. w auli otwockiego ratusza. W spotkaniu uczestniczył prezydent Jarosław Margielski, wiceprezydent Paweł Walo, naczelnik wydziału ochrony środowiska urzędu miasta Jakub Grzywacz, dr inż. Michał Orzechowski – prodziekan ds. dydaktyki kierunku Gospodarka Przestrzenna Wydziału Leśnego SGGW, dr inż. Ewa Kosiacka-Beck, dr inż. Agata Jojczyk – opiekunko projektu oraz autorki koncepcji – Paulina Lemieszka i Weronika Łąpieś.
Autorki koncepcji skupiły się na uporządkowaniu terenu wokół zbiornika retencyjnego przy górze Meran, nadając mu charakter kompleksu leśnego, przyjaznego nie tylko dla miłośników spacerów na świeżym powietrzu. Seniorzy, rodziny z dziećmi, osoby aktywne fizycznie jak i adepci kolarstwa będą mogli ciekawie spędzić tam czas.
W projekcie znalazły się ścieżki edukacyjne, szlaki piesze i rowerowe, altany do wypoczynku, miejsca piknikowe, a nawet scena letnia, zlokalizowana tuż przy linii brzegowej zbiornika wodnego. Zachowano wąski pas piaszczystej lub trawiastej plaży, która naturalnie wchodzi w poszycie leśne, umożliwiając wykorzystanie przestrzeni pomiędzy drzewami do celów wypoczynkowych.
- Projekt jest trafiony, zachowano leśny charakter terenu, wkomponowano ciekawe elementy w poszczególne miejsca. Jest to optymalne zagospodarowanie tego terenu nawiązujące do innych projektów jakie realizujemy w Otwocku – mówi Jakub Grzywacz , naczelnik wydziału ochrony środowiska.
Studentki uwzględniły też w swojej pracy wykonanie na terenach leśnych parku sprawnościowego (linowego) oraz projektu wieży widokowej na górze Meran, o co prosił podczas na poprzednim spotkaniu prezydent Margielski. Nie zabrakło pomysłowych elementów zdobniczych w stylu świdermajer, propozycji nazw poszczególnych ścieżek oraz projektu tablicy edukacyjnej, przybliżających historię skoczni narciarskiej na Meranie i historii tego miejsca w latach jego świetności.
- Jest to cenna koncepcja rozwiązań architektonicznych, która teraz będzie podlegała dalszej analizie ze strony miasta, pod kątem regulacji własności gruntów i przygotowania możliwości finansowych gminy do realizacji tego przedsięwzięcia. Jest to bardzo dobry kierunek, wykorzystujący walory przyrodnicze rezerwatu wydmowego w okolicy góry Meran i Mazowieckiego Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy – komentuje projekt studentek SGGW prezydent Jarosław Margielski.
Zbiornik retencyjny u podnóży góry Meran ma mieć powierzchnię ok. 2,5 hektara. Trzeba podkreślić, że poza funkcją turystyczno-rekreacyjną będzie przede wszystkim pełnił ważną rolę retencjonowania wód opadowych. Umożliwi prawidłowe funkcjonowanie kanału południowego, który w okresie nadmiernych opadów pracuje pod ciśnieniem, powodując podtopienia i zalania wielu okolicznych gospodarstw domowych.
Źródło: Informacja z Urzędu Miasta Otwock