Od 1 do 31 lipca 2022 roku w Pawilonie Koncertowym Sinfonii Varsovii, przy ulicy Grochowskiej 272 w dzielnicy Praga Południe, odbędzie się 22. Festiwal „Ogrody Muzyczne”! Tegoroczny Festiwal swoim tytułem ‒ „Śpiewaj ogrody” ‒ nawiązuje do powieści Pawła Huellego, w której ważną rolę odgrywa muzyka, a szczególnie tajemnicza opera Ryszarda Wagnera. Hasło przewodnie podkreśla ponadto znaczenie, jakie w tym roku mają różne odcienie wokalistyki widoczne w bogatym programie koncertów na żywo. Jest również zachętą do radosnego włączenia się w atmosferę festiwalu powracającego po pandemii z bogatą i różnorodną ofertą.
Już sam koncert inauguracyjny (01.07) zabierze uczestników w świat znanych arii Stanisława Moniuszki, Charlesa Gounoda, czy mniej oczywistych propozycji z oper Zygmunta Noskowskiego czy Władysława Żeleńskiego. Świeżość, jaką wniosą młodzi i utalentowani wykonawcy (Magdalena Stefaniak sopran, Szymon Mechliński baryton, Aleksander Teliga fortepian) – laureaci Ogólnopolskiego Konkursu im. Bogdana Paprockiego w Bydgoszczy oraz warszawska orkiestra smyczkowa Sinfonia Viva pod batutą Tomasza Radziwonowicza, z pewnością będzie stanowić znakomity wstęp do dalszych wydarzeń ,,Ogrodów muzycznych”.
Warto zwrócić uwagę na trzy koncerty składające się na cykl „śpiewnikowy”: Polski Śpiewnik Poetyczny(08.07), Adam Strug ‒ Śpiewnik Adama (11.07) oraz Adam Bałdych: Śpiewnik domowy (25.07). Szczególnego wymiaru nabierze pierwszy z nich (08.07). W wykonaniu Kameralnego Zespołu Muzyki Północno-Wschodniej i Popołudniowej ProForma pod dyrekcją Marcina Wawruka usłyszeć będzie można polskie piosenki (Niemen, Demarczyk, Skaldowie), zaaranżowane na kilkunastoosobowy zespół wokalny. Nie zabraknie też wspólnego śpiewania.
Międzynarodowy charakter ,,Ogrodów muzycznych” podkreśli także projekcja koreańskiego musicalu Marie Curie (02.07). Produkcja otrzymała szereg Korea Music Awards, m.in. za reżyserię, scenariusz i muzykę. Gwiazdy musicalu, które w Korei mają wręcz status celebrytów, już 4 lipca odwiedzą festiwal i wystąpią z programem Marie Curie ‒ gala musicalowa live. Dowodem na bliskość Polski i Korei będzie również koncert Ko-Pol Jazz, którego program jest wynikiem pandemicznej współpracy jazzmanów pochodzących z obu krajów. Jak brzmi jazzowa, polsko-koreańska interpretacja Moniuszkowskiej Prząśniczki, przekonamy się już 18 lipca. Cykl wydarzeń koreańskich zrealizowany jest we współpracy z Korean Cultural Center w Warszawie.
Ponadto w ramach współpracy z Zygmunt Zaleski Stichting 20 lipca wystąpi z koncertem młody i bardzo utalentowany duet fortepianowy sióstr Alaimo, które solo i na cztery ręce zaprezentują utwory Haydna, Schuberta, Chopina, Liszta i Debussy’ego.
W każdy weekend festiwalu odbywać się będą dobierane tematycznie projekcje przedstawień operowych z najlepszych teatrów całego świata. W programie zagoszczą Jenůfa Leoša Janáčka (09.07) i Rusałka Dvořáka (10.07) ‒ w ramach Weekendu czeskiego, Lohengrin Wagnera (wyświetlany w dwóch częściach ‒ 16.07 i 17.07) ‒ w ramach Weekendu w Bayreuth, a także Opowieści Hoffmana Jacquesa Offenbacha (23.07) i Czarodziejski flet Wolfganga Amadeusza Mozarta (24.07) ‒ w ramach weekendowej wizyty na Festiwalu w Bregencji. Należy zaznaczyć, że projekcja Opowieści Hoffmana jest także wyrazem hołdu dla Ernsta Teodora Amadeusza Hoffmana, pisarza i kompozytora przez pewien czas związanego z Warszawą, którego 200. rocznica śmierci przypada w tym roku.
Wspomniany wcześniej weekend czeski to element kolejnego ważnego wątku festiwalu, mianowicie celebrowania kultury krajów, które przewodniczą w Radzie Unii Europejskiej. W tym roku będzie to, oprócz Czech, Francja. Z tej okazji 15.07 zaprezentowana będzie projekcja gwiazdorskiego koncertu spod wieży Eiffla, który odbył się w zeszłym roku w ramach obchodów święta narodowego Francji.
Poza tym festiwal stanowić będzie wspaniałą okazję, by nadrobić kinematograficzne zaległości. W ramach tegorocznej edycji odbędą się projekcje dokumentów dotyczących, zgodnie z tematem przewodnim festiwalu, wybitnych wokalistów z lat dawnych i obecnych Trzej tenorzy. Z Karakalli w świat (12.07), Jonas Kaufmann. Światowa gwiazda prywatnie (19.07) oraz Tebaldi vs Callas (26.07).
Wspaniałym zakończeniem ,,Ogrodów muzycznych” i podsumowaniem jego najważniejszych wątków będzie retransmisja koncertu z Théâtre du Capitole w Tuluzie 2021 w wykonaniu sławnego polskiego kontratenora, Jakuba Józefa Orlińskiego. Muzyk zaprezentował podczas niego utwory promujące jego drugi album, Facce d’amore (Oblicza miłości). Miłość ma różne twarze ‒ nie inaczej rzecz ma się z wokalistyką.
Przypominamy, że wszystkie wydarzenia organizowane w ramach festiwalu „Ogrody muzyczne” odbywają się w Pawilonie Koncertowym Sinfonii Varsovii.
Źródło: Informacja z Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Praga Południe