XVII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa” w Warszawie

od soboty 14 sieprnia 2021 roku do środy 1 września 2021 roku odbędzie się organizowany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina międzynarodowy festiwal muzyczny „Chopin i jego Europa”.

Festiwal przygląda się twórczości Chopina poprzez arcydzieła innych twórców, zwłaszcza tych, z których czerpał. Odwołuje się także do współczesności genialnego kompozytora, prezentując między innymi twórczość bliskiego Chopinowi kręgu jego przyjaciół – kompozytorów polskich, dla których pamięć potomnych okazała się mniej łaskawa, a którzy pozostawili utwory dużej wartości: Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, Józefa Nowakowskiego, Franciszka Lessela, Józefa Krogulskiego, a także tych, z którymi Chopin współtworzył świat muzyczny Europy pierwszej połowy XIX wieku i tych, którzy pozostawali wyraźnie pod jego wpływem.

Specjalnym walorem festiwalu Chopin i jego Europa jest przywoływanie oryginalnego brzmienia utworów, które – wykonywane na instrumentach z epoki lub ich kopiach – pozwalają nam zbliżyć się do aury dźwiękowej czasów Chopina. Legendarne zespoły i soliści, specjalizujący się w wykonawstwie historycznym są stałymi gośćmi Festiwalu, przybliżając magiczny obraz minionych epok.

Pianiści grają na fortepianach z kolekcji Instytutu, który dysponuje obszernym zbiorem instrumentów z czasów Chopinowskich: słynnymi Pleyelami, Erardami, Broadwoodem, a także kopią fortepianu Buchholtz (warszawskiego instrumentu Chopina) i wiedeńskiego Grafa. Każdego roku na zaproszenie Instytutu przyjeżdżają do Warszawy, by wystąpić podczas festiwalu, gwiazdy światowej pianistyki, wybitni kameraliści, wirtuozi różnych instrumentów, dyrygenci, znakomite zespoły, wśród goszczących po wielokroć w Warszawie na zaproszenie Instytutu są Martha Argerich, Nelson Freire, Nelson Goerner, Garrick Ohlsson, Orkiestra XVIII wieku, Europa Galante, Collegium 1704, Sinfonia Varsovia.

XVII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa” opatrzony jest podtytułem: „Tak daleko, tak blisko…”. Kocerty odbędą się między innymi w Teatrze Wielkim czy Filharmonii Narodowej w Śródmieściu. Obok twórczości Chopina festiwal zaakcentuje “dalsze” związki jego twórczości z polskim Barokiem, jak również rezonans jego muzyki w twórczości kompozytorów XX wieku. Usłyszymy arcydzieła Pękiela, Lipińskiego, Wańskiego, Gołąbka, Gesualda, Bacha, Zelenki, Beethovena, Berlioza, Rossiniego, Schuberta, Schumanna, Brahmsa, Rachmaninowa, Liszta, ale również Szymanowskiego, Strawińskiego – w 50-lecie jego śmierci – oraz Weinberga i Koczalskiego.

Źródło: Informacja z Urzędu Miasta Warszawa

Author: admin