Warszawskie Targi Książki – Zaczytana Warszawa

Od czwartku 9 września, od godziny 12:00 do niedzieli 12 września, do godziny 15:00 na Placu Defilan przed Pałacem Kultury w Dzielnicy Śródmieście odbędzie się 11 edycja Warszawskich Targów Książku, tym razem w wersji plenerowej.

Harmonogram i atrakcje Targów:

10 września w piątek:

  • Od godziny 12:00 do godziny 13:55 – małe centra lokalnej kultury. O roli kameralnych księgarni w budowaniu i spajaniu społeczności lokalnych. Miejsce – Scena główna – kanapa literacka. Gośćmi będą Paulina Bandura (Księgarnia pod Globusem), Małgorzata Narożna (FiKa), Anna Karczewska (Książki Kupuję Kameralnie), Paulina Wilk (Big Book Cafe), Roman Chymkowski (IKP UW) i Łukasz Zych (Najlepsza Księgarnia). Prowadzącą będzie Justyna Suchecka-Jadczak. Czasy pandemii i lockdownu pokazały, że najlepsze rzeczy i miejsca dobrze mieć pod ręką. Księgarnie kameralne działały nieprzerwanie przez cały okres pandemii podnosząc na duchu, wspierając literaturą i dając złudzenie normalności i pretekst do spacerów. Podczas panelu, w którym udział wezmą księgarki i księgarze z Krakowa, Szczecina i Warszawy, porozmawiamy o tym, jak takie miejsca kształtują społeczności lokalne, jak budują wokół siebie kręgi przyjaciół i klientów, co robią, żeby utrzymać się na coraz bardziej rozregulowanym rynku książki. Postaramy się też odpowiedzieć na pytanie, czy w księgarniach może odrodzić się czytelnictwo.
  • Godzina 17:00 – spotkanie z Grzegorzem Piątkiem i Radosławem Jurczakiem. Prowadzenie Anna Kramek-Klicka. Miejsce – stoisko Zaczytana Warszawa. Spotkanie z laureatami 14. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Grzegorz Piątek został nagrodzony za „Najlepsze miasto świata” w kategorii książka o tematyce warszawskiej, a Radosław Jurczak zdobył nagrodę za „Zakłady holenderskie” w kategorii literatura piękna – poezja.

11 września w sobotę:

  • O godzinie 12:00 – FotoWarszawa – warsztaty dla dzieci. Stoisko – Zaczytana Warszawa. Warsztaty dla dzieci poświęcone fotografii, jako inspiracji dla książek. Zaprezentowane zostaną̨ różne sposoby jej wykorzystania. Następnie za pomocą techniki kolażu uczestnicy warsztatów zbudują własną (wymyśloną lub opartą na faktach) historię wokół archiwalnych fotografii Warszawy. Prowadzenie Misia Ludwig, animatorka kultury
  • O godzinie 13:00 – Spotkanie z Danielem Mizielińskim. Stoisko – Zaczytana Warszawa. Spotkanie z laureatem Nagrody Literackiej w kategorii literatura dla dzieci – tekst i ilustracje za książkę „Którędy do Yellowstone?” poprowadzi Agnieszka Sowińska. Po spotkaniu możliwość zdobycia ilustrowanego autografu od autora.
  • Od godziny 14:00 do godziny 15:55 – Spotkanie z finalistkami 12. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego poprowadzi Wojciech Szot. Scena główna – kanapa literacka. Finalistkami Nagrody za 2020 rok są Jessica Bruder za książkę „Nomadland. W drodze za pracą”, Eliane Brum za książkę „Kolekcjoner porzuconych dusz. Reportaże z Brazylii”, Jelena Kostiuczenko za „Przyszło nam tu żyć. Reportaże z Rosji”, Karolina Sulej za „Rzeczy osobiste. Opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady” oraz Matilda Voss Gustavsson za książkę „Klub. Seksskandal w komitecie noblowskim.” O godzinie 20:00 okaże się, która z nich zdobędzie nagrodę. Transmisja gali online na FB Nagrody Kapuścińskiego.
  • O godzinie 14:30 – Quiz literacki z nagrodami książkowymi. Stoisko Zaczytana Warszawa.
  • O godzinie 16:00 – Quiz literacki z nagrodami książkowymi. Stoisko Zaczytana Warszawa.

12 września w niedzielę:

  • Od godziny 12:00 do godziny 12:55 – spotkanie z laureatką Nagrody Kapuścińskiego. Scena główna – kanapa literacka. Autorkę najlepszego reportażu 2020 roku poznamy 11 września podczas uroczystej gali 12. Edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. W niedzielę zapraszamy na spotkanie z laureatką na kanapie literackiej WTK, które poprowadzi filozof i publicysta Andrzej Leder.
  • O godzinie 12:00 – „Jak to czytać?” – warsztatydla dzieci i rodziców. Stoisko Zaczytana Warszawa. Profesjonalna lektorka i animatorka rodzinnych warsztatów pokaże uczestnikom jak ten sam tekst czytać na różne sposoby, zachęci do zabawy konwencją i przeczyta fragment książki „Którędy do Yellowstone?” Aleksandry i Daniela Mizielińskich (książka nagrodzona 14. Nagrodą Literacką m.st. Warszawy). Spotkanie podzielone jest na dwie części. Pierwsza to czytanie książki w aktorskiej interpretacji, druga – warsztat plastyczny nawiązujący do tematyki książki. Prowadzenie Anna Szawiel, aktorka, lektorka.
  • O godzinie 13:00 – „Jak to napisać?” – warsztaty dla młodzieży i dorosłych oparte na fragmentach nominowanych książek. Stoisko Zaczytana Warszawa. Uczestnicy warsztatów będą mogli wcielić się w poszczególnych twórców i przyjrzeć się jak pracuje język i jak różnorodne są sposoby na budowanie literackich światów. Prowadzenie Sylwia Głuszak, historyczka literatury.
  • O godzinie 14:00 – spotkanie z Zytą Rudzką, prowadzenie Eliza Kącka. Scena główna – kanapa literacka. Zyta Rudzka została laureatką 14. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w kategorii proza za książkę „Tkanki miękkie”.

W tym roku na odwiedzających Targi będzie również czekać mnóstwo innych atrakcji: bogaty program Czech – Gościa Honorowego 11. Warszawskich Targów Książki, strefa dziecięca i strefa fantastyki, goszczący na WTK od lat Festiwal Komiksowa Warszawa, a dla wszystkich miłośników literatury sensacyjnej – Festiwal Kryminalna Warszawa z galą Konkursu o jego Grand Prix. Warszawskim Targom Książki towarzyszyć będą Targi Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA.

Źródło: Informacja z Urzędu Miasta Warszawa

Author: admin