Upamiętnienie gen. Sosabowskiego i płk. J.Szypowskiego „Leśnika” na Pradze Południe

Dnia 29 września dowódca Armii „Warszawa”, generał dywizji Juliusz Rómmel wydał „Rozkaz pożegnalny do 8 Dywizji Piechoty”, w którym stwierdził: „ze szczególnym uznaniem muszę podkreślić bohaterstwo, upór i ofiarność żołnierzy 21 Pułku Piechoty pod dowództwem wyśmienitego dowódcy pułku płk dypl. Stanisława Sosabowskiego, który w najcięższych chwilach kryzysu bitwy w dniach 2.IX. do 6.IX. utrzymał swój pułk w ręku i osłonił odwrót całej dywizji. Skutecznie zatrzymał nieprzyjaciela i tym dał możność innym oddziałom swojej dywizji zebrania się i zajęcia stanowisk wyjściowych do dalszej walki. Działanie to razem z akcją płk Sosabowskiego na wschodnim brzegu Wisły oraz udział chlubny w obronie Warszawy jeszcze raz potwierdza, że 21 pp zwany pułkiem „Dzieci Warszawy, nie zawiódł i jest godzien tej zaszczytnej nazwy”. Tym samym rozkazem generał Rómmel nadał pułkownikowi dyplomowanemu Stanisławowi Sosabowskiemu Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari „w uznaniu zasług i wykazane męstwo i ofiarność w czasie walk z Niemcami”.

Zgodnie z postanowieniami aktu kapitulacyjnego 30 września 1939, razem z synem, wyjechał z Warszawy do Żyrardowa, pierwszego etapu niewoli. W Żyrardowie, symulując chorobę, zbiegł z niewoli. W pierwszej dekadzie października 1939 powrócił do Warszawy i wstąpił do Służby Zwycięstwu Polski.

Jak co roku, zebraliśmy się aby uczcić jego pamięć przy poświęconej mu tablicy na budynku CPK przy ul. Podskarbińskiej 2. Wśród przybyłych na uroczystość gości znaleźli się: Wiceprzewodnicząca Rady Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy Bożena Manarczyk, radny dzielnicy Sylwester Nowak, zastępca burmistrz dzielnicy Karol Kowalczyk, przedstawiciele Rady Seniorów, południowopraskich instytucji kultury i mieszkańcy. W swoim przemówieniu pan burmistrz Kowalczyk przypomniał m.in. tragiczne losy bohaterskiego generał na obczyźnie.

Następnie złożono kwiaty i zapalono znicze pod tablicą upamiętniającą postać gen. Sosabowskiego. Obecni obejrzeli także przygotowaną przez Jana Kazimierza Kossakowskiego wystawę poświęcona generałowi. Została ona zawieszona na ogrodzeniu CPK i jest dostępna dla wszystkich mieszkańców.

Następnie uczestnicy uroczystości przenieśli się do parku im. płk. Jana Szypowskiego „Leśnika” u zbiegu ulic Grochowskiej i Kwatery Głównej, aby uczcić pamięć, złożyć kwiaty i zapalić znicze przy głazie z tablicą upamiętniającą pułkownika Jana Szypowskiego „Leśnika” – pułkownika uzbrojenia Wojska Polskiego, współzałożyciela Centralnego Okręgu Przemysłowego, szefa uzbrojenia AK, twórcy podziemnego przemysłu zbrojeniowego, dowódcy zgrupowania bojowego „Leśnik” w Powstaniu Warszawskim.

Wśród przybyłych na uroczystość gości znaleźli się: córka pułkownika, pani Krystyna Szypowska z synem, mieszkańcy dzielnicy, Wiceprzewodnicząca Rady Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy Bożena Manarczyk, radny dzielnicy Sylwester Nowak, zastępca burmistrz dzielnicy Karol Kowalczyk i przedstawiciele Rady Seniorów Poczet sztandarowy wystawiła Szkoła Podstawowa nr 215, a uczniom towarzyszyli nauczyciele.

Pani Krystyna Szypowska przypomniała historie potyczki oddziału płk. Szypowskiego z sowieckim najeźdźcą, która miała miejsce 25 września 1939 r. pod Zamościem. Następnie złożono kwiaty i zapalono znicze pod pomnikiem płk. Jana Szypowskiego.

Źródło: Informacja z Urzędu Dzielnicy Praga Południe

Author: admin