Ślady – historie Białołęki

W czwartek 9 czerwca 2022 roku, od godziny 19:00 do godziny 21:00, w Białołęckim Ośrodku Kultury, przy ulicy Van Gogha 1 odbędzie się spotkanie w ramach (Nie)znanych historii Białołęki.

Rozpoczęliśmy oficjalnie pracę nad projektem „Ślady (nie)znane historie Białołęki”! Nasza grupa projektowa tworzy się! Wciąż czekamy na wszystkich, którzy chcą do nas dołączyć, wspólnie odkrywać oraz twórczo przetwarzać znane i nieznane historie Białołęki!

Zapraszamy:
tych, którzy mieszkają w dzielnicy od dawna
nowych mieszkańców Białołęki (również z Ukrainy)
lokalnych historyków, gawędziarzy, aktywistów, artystów
wszystkich tych, którzy chcą nam pokazać własne, białołęckie ślady!

Finał wydarzenia zaplanowany jest na 24 czerwca. Pamiętaj – możesz dołączyć do nas na każdym etapie. Liczy się każda aktywność!

Białołęka jak każda dzielnica posiada swoje lokalne legendy – miejsca, które wpłynęły na jej tożsamość, wpisały się w jej historię i krajobraz. Ideą projektu ŚLADY. (Nie)znane historie Białołęki jest zrealizowanie wokół ważnych dla dzielnicy miejsc (np.: słynne białołęckie więzienie, Oczyszczalnia Czajka, FSO Żerań, itp.) wydarzeń w postaci performanceu czy happeningu z wykorzystaniem technik teatralnych i audiowizualnych. Zaprojektowane akcje performatywne osadzone będą w tkance miejskiej, anektując lokalne i osiedlowe przestrzenie dzielnicy.

Formuła projektu zakłada aktywne włączanie mieszkańców i wspólną, demokratyczną pracę. Wieńczące projekt mini-widowiska poprzedzać będzie etap poszukiwawczy, na który złożą się: wywiady środowiskowe, rozmowy z mieszkańcami, szukanie lokalnych interesujących historii wokół wybranych miejsc, spacery, spotkania sąsiedzkie itp. Działania te będą rozpisane na osiedla i plenerowe przestrzenie publiczne, miejsca w bezpośrednim sąsiedztwie wybranych punktów, korespondujące z ich historią. Na każdym etapie projektu, zarówno do „aktu twórczego” jak i pracy nad tematem i historią, będziemy zapraszać zainteresowanych mieszkańców dzielnicy oraz twórców związanych z dzielnicą Białołęka i Białołęckim Ośrodkiem Kultury.

Przybliżając mieszkańcom zapomniane historie dzielnicy lub odświeżając te znane, chcemy wpłynąć na tożsamość lokalnych społeczności, zainspirować i aktywizować mieszkańców oraz zainteresować nowoczesnymi, interaktywnymi formami sztuki. Proponowane działania artystyczno-społeczne mają szansę być impulsem do integracji mieszkańców, wpłynąć na przynależność i oswojenia miejsca, w którym żyjemy.

Za przeprowadzenie całego procesu związanego z projektem włącznie z akcjami performatywnymi odpowiadać będą doświadczeni animatorzy, edukatorzy i artyści.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami pod numerem telefonu 607380184, lub maila a.muczyn@bok.waw.pl.

Wstep bezpłatny.

Projekt dofinansowany ze środków Funduszu Edukacji Kulturalnej.

Źródło: Informacja z Białołęckiego Ośrodka Kultury

Author: admin