Ruszyły Inicjatywy Sąsiedzkie

Warszawiacy i warszawianki, którzy chcą działać na rzecz społeczności lokalnych mają szansę otrzymać dotacje w ramach programu Inicjatywy Sąsiedzkie. Projekt finansowany z budżetu m.st. Warszawy będzie realizowany do 2023 roku, we współpracy z Fundacją Stocznia. Pierwszy nabór potrwa do końca sierpnia.

  • Czas pandemii uwidocznił, wbrew wcześniejszym opiniom, istnienie relacji sąsiedzkich nawet w tak dużym i zróżnicowanym mieście jak Warszawa. To na nich opierała się głównie pomoc osobom przebywającym na kwarantannie lub w izolacji. Sytuacja ta w naturalny sposób rozwinęła potrzebę wspólnotowości i uświadomiła ogromną wartość relacji. – mówi Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego m.st. Warszawy – Zdajemy sobie sprawę, że między sąsiadami czy grupami mieszkańców mogą rodzić się niezwykle cenne działania. Warto ten oddolny potencjał wyszukać i wspierać możliwości, które są w ludziach. Mamy nadzieję, że nasz projekt będzie realnym wsparciem dla tych, którzy chcą wspólnie zrobić coś dla swojego najbliższego otoczenia. Ten program stwarza też okazję do budowania pozytywnych relacji, podejmowania sąsiedzkich inicjatyw, spotkań, czy rozwoju pasji – dodaje.

Kto może otrzymać dotacje w ramach programu Inicjatywy Sąsiedzkie?

  • Wsparcie kierowane jest do grup nieformalnych – także takich, które do tej pory nie miały doświadczenia w realizowaniu większych projektów. Po uzyskaniu zgody ze strony opiekunów prawnych w programie uczestniczyć mogą także osoby niepełnoletnie. W przygotowaniu wniosku, przeprowadzeniu działania oraz rozliczeniu projektu mieszkańców i mieszkanki wspierać będą doświadczeni członkowie i członkinie zespołu Fundacji Stocznia, opiekujący się zespołami z poszczególnych dzielnic Warszawy. Wysokość dotacji to 500 lub 2000 złotych

Jakie działania można zrealizować w ramach Inicjatyw Społecznych?

  • Najróżniejsze! – opowiada Marek Cywiński z zespołu Stoczni, opiekujący się Białołęką, Rembertowem, Wesołą oraz Żoliborzem – Wyobrażamy sobie w pierwszej kolejności najróżniejsze formy integracji społecznej w mieście: sąsiedzkie pikniki, kina plenerowe czy turnieje planszówek. Z radością powitamy też akcje wspierania seniorów czy sieci opieki nad najmłodszymi. Widzimy Was również siejących łąkę kwietną i wieszających budki dla ptaków lub domki dla owadów. Z naszych środków można też odmalować zaniedbaną podwórkową wiatę lub postawić płotek wokół zadeptywanej rabatki. I wiele, wiele więcej!

Wyniki pierwszego naboru zostaną ogłoszone na początku września. Projekty będą mogły być realizowane od momentu uzyskania informacji o przyznaniu wsparcia.

Źródło: Informacja z Urzędu Miasta Warszawa

Author: admin