Przygotowania do remontu popularnego Gołębnika na Mokotowie

Przy ulicy Puławskiej 59 na terenie dzielnicy Mokotów stoi neogotycka wieża z bramą, przez którą można wjechać do parku Morskie Oko. Została wzniesiona w końcu XVIII wieku. Zaprojektował ją Szymon Bogumił Zug dla właścicielki dóbr mokotowskich – Izabeli z Czartoryskich Lubomirskiej. Wieża i sąsiedni Domek Mauretański to jedyne zachowane do dziś pawilony z tamtego okresu.

Budynek składa się z czworobocznego korpusu, o smukłych proporcjach, zwieńczony jest strzelistym hełmem. Pokrycie dachu wykonano z blachy miedzianej i z gontu. W narożach ozdobiono go czterema smukłymi wieżyczkami. W tynkowanych elewacjach widoczne są niesymetrycznie rozmieszczone okienka. Od północy do wieży przylega przejazd bramny.

Wieża, nazywana również Domkiem Gotyckim albo Gołębnikiem, stała na krańcu posiadłości z zabudowaniami gospodarczymi. W dolnej części mieściło się mieszkanie szwajcara, który w majątku nadzorował oborę i produkcję mleka. Górę przeznaczono na miejsce dla gołębi, którego śladem do dziś są zamarkowane w elewacji otwory przeznaczone dla ptaków.

Podczas wojny budowla uległa poważnym uszkodzeniom. Został zniszczony dach, północno-wschodni narożnik, wnętrza były częściowo wypalone. Jednak już w końcu lat 40. rozpoczęła się odbudowa Gołębnika. W jej trakcie zrezygnowano z odtwarzania niektórych detali, m.in. daszku nad otworami dla gołębi, uproszczono też formę stolarki okiennej.

Ostatni poważny remont budynek przeszedł w latach 80. XX wieku. Wówczas skorygowano kształt dachu wprowadzając niewielkie lukarny i wymieniono materiał pokrycia. Gołębnik – Domek Gotycki został wpisany do rejestru zabytków w lipcu 1965 roku.

Stan zabytku nie jest dobry. Przede wszystkim widoczne są uszkodzenia powierzchni ścian. Spękany i odspojony tynk zabezpieczono miejscowo siatką. Widoczne są również ubytki gontów i korozja miedzianej blachy. Dach pozbawiony jest ozdobnej iglicy. Wymiany wymaga wyeksploatowana i nieszczelna stolarka okien oraz wtórne stalowe drzwi z widocznymi ogniskami korozji. Usunąć także należy nieestetyczną okładzinę stopnia poprzedzającego wejście.

Istotną z konserwatorskiego punktu widzenia kwestią będzie zapewnienie właściwego odprowadzenia wody z terenu wokół budynku. Aktualnie opracowywana jest kompleksowa dokumentacja projektowa dla remontu Gołębnika, w tym szczegółowy program prac konserwatorskich. Z uwagi na wpis budowli do rejestru zabytków konieczne będzie zatwierdzenie go przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Obecnie, na etapie projektowym, jak i przy późniejszym remoncie nad pracami czuwa Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Źródło: Informacja z Urzędu Dzielnicy Mokotów

Author: admin