Obchody w Ursusie 78. Rocznicy Powstania Warszawskiego

Jak co roku rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego uczciliśmy minutą ciszy. Tego dnia o 17:00 zawyły syreny. 1 sierpnia każdy mieszkaniec stolicy mógł oddać osobisty hołd kobietom, mężczyznom i dzieciom, którzy uczestniczyli w walkach, opiekowali się rannymi, dostarczali pożywienia, przekazywali informacje, pomagali przetrwać.

Tereny Ursusa nie były przed wojną częścią Warszawy. Niemniej z ówczesnej gminy Skorosze, do której należały m.in. wsie: Czechowice, Skorosze, Szamoty do Powstania wyruszył oddział Kazimierza Jackowskiego „Torpedy”, włączony do batalionu Miotła. W Czechowicach działał też szpital powstańczy, dzięki zaangażowaniu lekarzy Władysławy i Jerzego Włoczewskich, którzy przy dzisiejszej ul. Bohaterów Warszawy wraz z filią przy ul. Cierlickiej uruchomili już 5 sierpnia miejsce dla uciekinierów z Woli i Ochoty.

Szpital działał jeszcze długo zakończeniu Powstania dając schronienie niedobitkom żołnierzy i robinsonom warszawskim. Obok Pruszkowa, to własnie hale fabryki Ursus, przejętej przez hitlerowców, stały się obozem przejściowym dla wypędzanych ze stolicy warszawiaków.

Syreny zawyły punktualnie o 17:00, tzw. godzienie W, która była zakryptowaną godziną wybuchu akcji powstańczej.

1 sierpnia w Ursusie odbyły się uroczystości upamiętniające wydarzenia sprzed 78 lat:17.00 – pomnik przy ul. Cierlickiej – złożenie wieńców
18.00 Msza Św. w intencji Ojczyzny w Kościele św. Józefa Oblubieńca NMP przy ul. Gen. K. Sosnkowskiego 34
19.00 „Z młodej piersi się wyrwało, czyli…Ursus śpiewa (nie) zakazane piosenki ” -koncert w wykonaniu Young Ursus Voices w amfiteatrze Parku Czechowickiego

Źródło: Informacja z Urzędu Dzielnicy Ursus

Author: admin