Książki z Ukrainy – Dyskusyjny Klub Czytelniczy w Śródmieściu

W czwartek 26 maja 2022 roku, o godzinie 18:30 w Staromiejskim Domu Kultury, przy ulicy Rynek Starego Miasta 2 w dzielnicy Śródmieście odbędzie się majowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Czytelniczego pod nazwą „Książki z Ukrainy”.

Zapraszamy na dyskusyjny klub czytelniczy poświęcony literaturze ukraińskiej. Będzie to okazja do zapoznania się z książkami autorek i autorów z Ukrainy, które zostały przełożone na język polski. Skoncentrujemy się tekstach nowszych, ale także na starszych, klasycznych. Poznamy buntowników i klasyczki, feministki i piszących botaników. Przeczytane lektury będą pretekstem do rozmowy także o historii i kulturze Ukrainy.

Założeniem dyskusyjnego klubu czytelniczego poświęconemu literaturze ukraińskiej jest z jednej strony chęć poznania kultury naszych sąsiadów, a z drugiej – znalezienie przestrzeni na swobodną, niespecjalistyczną, nieformalną, a jednak angażującą rozmowę o przeczytanych lekturach. Spotkania mają charakter inkluzywny – dedykowane są osobom w różnym wieku, z różnych grup społecznych i zawodowych. Dyskutujemy nieformalnie z zachowaniem szacunku dla współrozmówców i współrozmówczyń.

Spotkanie poprowadzi Urszula Pieczek – ukrainistka i polonistka. Redaktorka, autorka, tłumaczka, producentka podcastów. Promotorka kultury ukraińskiej w Polsce. Współtwórczyni m.in. trójjęzycznego (polsko-ukraińsko-niemieckiego) czasopisma literackiego „Radar” (2009-2015). Pisze doktorat poświęcony nowoczesnej tożsamości ukraińskiej.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Obowiązują zapisy pod adresem mailowym – Arkadiusz.gruszczynski@sdk.pl.

Źródło: Informacja ze Staromiejskiego Domu Kultury w Śródmieściu

Author: admin