Dzień patrona Warszawy na Ursynowie

W niedzielę 26 września 2021 roku, o godzinie 12:00 zapraszamy do Kościoła pw. bł. Władysława z Gielniowa oraz do Parku Przy Bażantarni, na ulicy Przy Bażantarni 3 w dzielnicy Ursynów na moc atrakcji z okazji Dnia Patrona Warszawy.

O godzinie 12.00 w Kościele pw. bł. Władysława z Gielniowa odbędzie się uroczysta msza św. w intencji Warszawy, władz miasta i jego mieszkańców. Koncelebrowana będzie przez Jego Eminencję Ks. Kardynała Kazimierza Nycza, Metropolitę Warszawskiego. W trakcie mszy oprawę artystyczną zapewni Chór Collegium Musicum UW, pod dyr. Andrzeja Borzyma. Zapraszamy także na Targ Regionalny oraz koncerty zespołów folkowych: Nicponie oraz Tęgie Głowy.

Od godziny 10:00 do godziny 18:00 w Parku Przy Bażantarni, w dzielnicy Ursynów, odbędzie się także Targ Regionalny z tradycyjnymi wyrobami i regionalnymi przysmakami, w trakcie którego skocznie przygrywać do tańca będą kapele: Nicponie (start o godzinie 14.15) oraz Tęgie Chłopy (start o godzinie 16.30). Koncertom towarzyszyć będzie potańcówka na dechach.

Zespół Nicponie został założony przez muzyków i muzykantów, którym w trakcie pandemii przykrzyło się życie bez koncertów. Spakowali więc instrumenty i ruszyli na bazary i ulice grać stołeczne szlagiery, ale też melodie, które są powszechnie znane i lubiane. W tak zwanym międzyczasie udało się Nicponiom zagrać na Festiwalu Grzesiuka w Warszawie, Festiwalu Uliczka Tradycji w Radomiu, a nawet zdobyć wyróżnienie na Festiwalu Kapel Podwórkowych w Piotrkowie Trybunalskim. Swym występem uwiecznili kilkanaście imprez okolicznościowych, od urodzin przez pępkowe, panieńskie, po wesela i występ w programie TVP Kultura.

Skład zespołu Nicponie:

  • Grzegorz Domański: bandżola
  • Patryk Walczak: akordeon
  • Mateusz Kowalski: tarka
  • Łukasz Owczynnikow: kontrabas, oraz wszyscy śpiew

Kapela Tęgie Chłopy kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Repertuarem i instrumentarium nawiązuje do najlepszych wzorów – tradycyjnych kapel ogrywających dawniej wesela i wiejskie zabawy w okolicach Łagowa i Opatowa, m.in. kapeli braci Witkowskich z Orłowin, Krakowiaków ze Zbelutki, Antoniego Witkowskiego z Cisowa i wielu innych.

Nazwa zespołu jest muzyczną deklaracją: Chłopy grają przede wszystkim kieleckie „chłopy” – trójmiarowe, śpiewne melodie typowe dla wschodniej Kielecczyzny, zwane także „światówkami” lub „śpiwami”. Tęgie Chłopy chcą grać do tańca tak, żeby „sufit się podnosił” – jak to się ponoć zdarzało na zabawach ogrywanych przez słynną kapelę braci Witkowskich. W podnoszeniu sufitu wydatnie pomaga obecność mocnej sekcji dętej – trąbki, klarnetu i tuby.

Kapelę tworzą muzycy zaangażowani w organizację Kieleckiego Taboru Domu Tańca w Sędku koło Łagowa (2013-2016). Większość z nich współtworzy wiele cenionych projektów muzycznych i działań animacyjnych w świecie polskiej muzyki tradycyjnej.

Starając się dotrzeć do najstarszego repertuaru Kielecczyzny, członkowie kapeli przejechali setki kilometrów w poszukiwaniu muzykantów i śpiewaczek tego regionu. Wspólnie spędzają czas na nauce miejscowych melodii, goszcząc zwykle u klarnecisty Stanisława Witkowskiego, a także u śpiewaczek z Sędka i okolic – Marii Kowalik i Marii Gałki.

Kapela grała do tańca podczas zabaw tanecznych i festiwali muzyki tradycyjnej i współczesnej w całej Polsce, a także w Szwecji i Francji. W 2014 r. wzięła udział w spektaklu Jacka Hałasa i Darka Błaszczyka „Orszak weselny/Żałobny rapsod”, zrealizowanym przez Polskie Radio.

Tęgie Chłopy wydały dotychczas dwie płyty: „Dansing” (wyd. Muzyka Odnaleziona, październik 2015) i „Wesele!” (grudzień 2017, wyd. Wodzirej).

Skład kapeli Tęgie Chłopy:

  • Maniucha Bikont – tuba, śpiew
  • Maciej Filipczuk – skrzypce
  • Ewa Grochowska – skrzypce, śpiew
  • Mateusz Kowalski – akordeon, baraban, skrzypce i śpiew
  • Michał Maziarz – skrzypce
  • Dorota Murzynowska – baraban
  • Szczepan Pospieszalski – trąbka
  • Michał Żak – klarnet

Bł. Władysław z Gielniowa jest patronem Warszawy, a także pierwszym znanym z imienia poetą tworzącym w języku polskim. Był również jednym z pierwszych duchownych, który język polski wprowadził do Kościoła poprzez kazania i poetyckie teksty. Sam układał pieśni i uczył wiernych śpiewać. Urodził się w Gielniowie, koło Opoczna, ok. 1440 r.. W 1504 r. Władysław został gwardianem przy kościele św. Anny w Warszawie. Tutaj umarł 4 maja 1505 r., w kilka tygodni po ekstazie, jaką przeżył podczas kazania w Wielki Piątek. W kościele św. Anny, od lat spoczywają jego relikwie. Wspomnienie liturgiczne o patronie, wg polskiego kalendarza, przypada na dzień 25 września, dlatego obchody usytuowane są zawsze w okolicach tej daty.

26.09.21 (niedziela)
Od godziny 10:00
Park Przy Bażantarni
Ulica Przy Bażantarni 3

Źródło: Informacja z Urzędu Dzielnicy Ursynów

Author: admin